خودمختاری کردستان عراق، موجب ناامنی تمام کشورهای هم‌جوار خواهد شد

 

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی در جمع استادیاران طرح صالحین استان البرز، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان داشت: تأکیدات مکرر رهبری بر انقلابی بودن، موضع‌گیری انقلابی داشتن و در مصوبات مبانی انقلاب را در نظر گرفتن، نشان از محوریت اصل ولایت‌فقیه به‌عنوان یکی از مبانی ریشه‌ای انقلاب اسلامی در تمام مسائل دارد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان انقلابی بود و از ولایت‌فقیه فاصله داشت، اظهار داشت: القائاتی چون اسلام منهای روحانیت و انقلاب اسلامی بدون ولی‌فقیه که امروز در سطوح مختلف و با ظرافت تمام، هدف تبلیغ دشمنان و عناصر داخلی آن‌هاست، وظیفه‌ی شما برای آگاه‌سازی جامعه را سنگین‌تر می‌کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز، اظهار داشت: بحث ولایت‌فقیه باید به‌صورت متناوب مورد تبیین و بازخوانی قرار گیرد و بسیاری از مسائل به‌ظاهر جناحی و سیاسی که امروز در جامعه مطرح می‌شود، به‌منظور آسیب رساندن به این اصل اساسی انقلاب است.

وی با تأکید بر توسعه‌ی مباحث توحیدی در جامعه، گفت: وقتی باور به توحید و به‌تبع آن معاد در روح اشخاص بنشیند، خواه‌ناخواه اخلاق و فرهنگ جامعه اصلاح می‌شود و اگر بررسی کنید ریشه‌ی تمام خلاف‌هایی که وجود دارد، به دلیل ضعف در توحید و معاد باوری فرد است.

امام‌جمعه کرج در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جریانات اخیر منطقه و تلاش‌ها برای استقلال کردستان عراق، تصریح کرد: خودمختاری اقلیم کردستان عراق، تلاش صهیونیسم برای تأسیس شعبه‌ی اسرائیل در منطقه است و به این منظور نیز حرکت حساب‌شده و سازمان‌دهی شده‌ای را طراحی کرده‌اند.

وی گفت: با توجه به جمعیت قریب به ۵ میلیون نفری مناطق کردنشین در عراق و همچنین جمعیت قابل توجه اقوام کرد در ایران و همچنین نزدیک به ۸ تا ۱۰ میلیون نفر کرد زبان ساکن ترکیه و قرابت قومی و هم‌زبانی این مناطق باهم، تلاش می‌شود تا به بهانه استقلال قومی، کشورهای منطقه را تجزیه کنند و این برنامه را از عراق آغاز کرده‌اند.

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به برنامه رأی‌گیری استقلال کردستان عراق در سوم مهرماه، اظهار داشت: ۱۵ حزب کرد در این منطقه فعال هستند که دو حزب مخالفت جدی با این مسئله ‌دارند؛ ولی تجزیه طلبان با حمایت صددرصدی اسرائیل، شدیداً به دنبال این تجزیه هستند که منطقه را به‌شدت متشنج خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در صورت تحقق خودمختاری کردستان عراق، در پی حضور اسرائیل و گروه‌های تروریستی در این منطقه، امنیت کشورهای هم‌جوار دچار تهدید خواهد شد و وضعیت حادّی در خاورمیانه به وجود خواهد آمد.

استاد طرح صالحین استان البرز گفت: اسرائیل با استقلال کردستان به دنبال رسیدن به مرز رود فرات، به‌عنوان یکی از شعارها و باورهای عقیدتی صهیونیسم است و درعین‌حال در پی سلطه بر منابع غنی نفتی این منطقه و استقرار پایگاه‌های نظامی خود در منطقه و ایجاد مزاحمت برای محور مقاومت است.

وی خاطرنشان ساخت: جدایی اقلیم کردستان عراق از این کشور، تبعات منفی زیادی برای همین اقلیم نیز خواهد داشت که اختلافات داخلی احزاب، درگیری با سایر اقوام ساکن در این منطقه، قطع صادرات نفت، بسته شدن مرزهای این منطقه با ایران و عراق و ترکیه، قطع درآمدهای گردشگری این منطقه در پی افزایش بحران‌های داخلی اجتماعی و همچنین افزایش بدهی‌های این منطقه به بالاتر از مبلغ ۲۵ میلیارد دلاری کنونی، بخشی از این تبعات هستند.

در ادامه، آیت‌الله حسینی همدانی با توجه به تلاش بعضی جریانات برای کمرنگ کردن اهمیت فتنه ۸۸ و تقلیل مسئله حصر به یک دعوای سیاسی، بیان داشت: می‌خواهند با انحراف افکار عمومی و به دست گرفتن جو عمومی، حصر را عادی‌سازی کرده و نظام را وادار به عقب‌نشینی کنند.

امام‌جمعه کرج ادامه داد: در همین راستا تلاش می‌کنند با طرح سؤالاتی چون “آیا در اسلام حصر داریم؟” یا “چرا محاکمه‌شان نمی‌کنید؟” دستگاه قضایی، شورای امنیت ملی و حتی رهبری را زیر سؤال ببرند؛ درحالی‌که حصر مسئله‌ی جدیدی نیست؛ حصر در فقه اسلامی، جایگاهی بین “زندان” و “تبعید” دارد و روشن‌ترین نمونه‌ی تاریخی آن نیز، حصر بعضی از سران جنگ جمل، توسط امیرالمؤمنین (علیه السلام) است.

وی با تأکید بر لزوم تبیین وجوه مختلف وقایع سال ۸۸ و روشنگری در خصوص علل و عوامل حکم حصر، گفت: حصر اصلاً به دلیل مسائل فتنه ۸۸ نبود؛ فتنه ۸ ماه طول کشید و در نه دی ۸۸ عملاً خاموش شد.

امام‌جمعه کرج ادامه داد: حکم حصر در بهمن‌ماه ۸۹ و در پی سوءاستفاده سران فتنه از فضای “بیداری اسلامی” در کشورهای عربی که توسط فتنه گران و حامیانشان “بهار عربی” نامیده می‌شد و  در حمایت از تحرکات گروه‌های مخالف دولت سوریه و بیانیه این اشخاص برای دعوت از مردم برای آشوب دوباره در کشور، توسط شورای امنیت ملی صادر شد.

وی تأکید کرد: باید با روشنگری، مخاطبان را با حقیقت وقایع آشنا ساخت تا مطالبی که اذهان را خراب و منحرف می‌کنند، فرصت بروز و ظهور و توسعه در جامعه پیدا نکنند.