اسلام همواره برای هنر، ارزش قائل بوده است

 

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در آیین اختتامیه فراخوان شعر هجو رقص شمشیر جاهلی که در سالن میلاد کرج برگزار شد، بیان داشت: حوزه هنری انقلاب اسلامی، همواره در مقاطع مختلف و در راستای منویات رهبر معظم انقلاب، به‌موقع موضع گرفته و اقدام کرده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی همدانی اظهار داشت: هنرمند ارزشی، اگر در زمینه‌های مختلف هنری، اثری خلق می‌کند، عنایت الهی را در کنار خود داشته، والا موفق نمی‌بود.

وی با بیان اینکه نو شدن و نو بودن، ویژگی هنر است و هنرمند باید دائماً به دنبال ابداع باشد، یادآور شد: هنر، همواره حکایت‌گر خالق خود است و یک اثر هنری، از شخصیت و هویت و ما فی الضمیر هنرمند خبر می‌دهد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز، گفت: هنرمند، معقولات را محسوس می‌کند و تجلّیات و معانی‌ای که از منشأ بالا و اعلاء گرفته‌شده را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد که در انواع هنر از شعر گرفته تا حتی قالی‌بافی، قابل‌مشاهده است.

وی تأکید کرد: هنرِ هنرمند امانت الهی است و برای او مسئولیتی سنگین به وجود می‌آورد؛ چراکه باید با استفاده از این ابزار، مخاطب خود را به رشد و کمال برساند.

آیت‌الله حسینی همدانی اظهار داشت: هنرمند، همیشه در قبال جامعه خود مسئول است و در طول تاریخ نمونه‌های فراوانی از این مسئولیت را شاهدیم که  افرادی چون حسان بن ثابت -با جاودانه نمودن واقعه عظیم غدیر در قالب غدیریه ای که در همان زمان به دستور رسول خدا سرود-  چگونه به این مسئولیت و وظیفه اجتماعی خود پرداخته‌اند.

وی با تأکید بر اهمیت دادن به قالب هنری صحیح، در کنار محتوای ارزشمند، یادآور شد: هنرمند ارزشی و هدف‌دار، برای بیان اندیشه خود از هر قالبی استفاده نمی‌کند و به سنخیت محتوا با قالب ارائه توجه دارد.

امام‌جمعه کرج خاطرنشان ساخت : هنرمند تراز، وظیفه‌شناس، موقعیت‌شناس و زمان‌شناس است و به‌موقع، وظیفه‌ی خود را تلقی کرده و به آن عمل می‌کند.

رئیس قرارگاه فرهنگی استان البرز با بیان اینکه نگاه اسلام به هنر، همواره مثبت بوده و برای آن ارزش قائل گردیده است؛ تصریح کرد: امیرالمؤمنین (ع) در روایتی، قیمت هر شخصی را به میزان هنر او دانسته‌اند و تاریخ، از برگزاری مسابقات هنری توسط معصومین (علیه‌السلام) -مانند برگزاری مسابقه خطاطی توسط امام حسن مجتبی (ع)- خبر داده است.

استاد فقه و رجال حوزه علمیه البرز افزود: خداوند متعال نیز خود از ضرب‌المثل، به‌عنوان یک اثر ادبی هنری در قرآن کریم  بهره برده است و آیاتی چند از این کتاب الهی با ” ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا…” آغاز می‌گردند که مفاهیمی بلند و معرفتی را با زبان ادبی و هنری بیان می‌کنند.

وی با اشاره به توجه اسلام به جنبه‌های مختلف هنری چون لحن و آواز خوش، بیان داشت: در تاریخ ، انبیای الهی به صوت خوش معروف هستند و از رسول خدا (ص) نقل‌شده است که چون مردم تحمل شنیدن صدای خوش مرا ندارند ، قرآن را ساده و بدون صوت و لحن می‌خوانم و امام سجاد (ع) به‌قدری زیبا قرآن می‌خواندند که بعضی‌ها، حین استماع تلاوت او، از هوش می‌رفتند.

آیت‌الله حسینی همدانی با اشاره به بیان علامه فاضل تونی مبنی بر اینکه “اگر صوت خوش و آواز زیبا، جزو کمالات انبیایی چون حضرت داود (ع) برشمرده شده است پس حرام نیست”، تصریح کرد: ؛ متأسفانه امروز این هنر را به نحوی تغییر می‌دهند که به غنا و حرام آلوده می‌شود و دیگر نمی‌توان آن را هنر نامید.

گفتنی است در پایان این مراسم، از کتاب آثار برگزیده فراخوان سراسری شعر” رقص شمشیر جاهلی، هجو دنیای وارونه” رونمایی گردیده و جوایز برگزیدگان این فراخوان، توسط نماینده ولی‌فقیه در استان البرز، به ایشان اهدا گردید.

برای مشاهده تصاویر این برنامه، اینـــــــــــــــــجا کلیک کنید.