پایگاه شهید دانشخواه بسیج مسجد صاحب الزمان (عج)

 
بســـم رب الشهــــــــــداء و الصـــــدیقـــــین
 
در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با فرمان تاریخی معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج بیست میلیونی مرحوم حجت الاسلام سید احمد حسینی همدانی و فعالان مسجد نیز، در لبیک به این فرمان امام(ره) پایگاه بسیج را در مسجد صاحب الزمان عج به عنوان یکی از ارکان اجرایی مسجد بنا نهادند. در آن ایام به دلیل توطئه های منافقین و نیز تحمیل جنگ هشت ساله بر علیه نظام نوپای اسلامی، بسیج مسجد نیز در عرصه دفاع نظامی و امنیتی از کشور و انقلاب وارد شد. و در این راه با راهبری و همراهی روحانیت حاضر در مسجد خوش درخشیدند. پایگاه مسجد با تقدیم 40 شهید گلگون کفن استواری خود را در دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب و اسلام عزیز به عرصه ظهور کشاند.
یکی از مؤثرترین افراد حاضر در آن مقطع شهید بزگوار مجید دانشخواه بود که این شهید بزرگوار از مدیران خوش سابقه و دلسوز آموزش و پرورش منطقه 13 تهران بود. حضور این قبیل افراد بیانگر آن است که پایگاه بسیج از ابتدا علاوه بر وجه نظامی و عملیاتی در صحنه فرهنگی نیز حضور فعالی داشته است . که پس از شهادتش بسیج مسجد به نام آن شهید بزرگوار مزین شد.
پس از جنگ تحمیلی پایگاه شهید دانشخواه محلی شد تا نسل به نسل سربازان انقلاب را در دامن خود جای داده و فرهنگ ایثار ، جهاد و شهادت را سینه به سینه انتقال می دهد.
این پایگاه علاوه بر تلاش برای حرکت در مدار بسیج مد نظر امام خمینی (ره) و فرماندهی معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) در مسیر نقطه قوت خود را بهره مندی از فرامین و تدابیر امام مسجد (چه در زمان حضور مرحوم حجت الاسلام سید احمد حسینی همدانی و چه در زمان حضور امام حاضر مسجد صاحب الزمان (عج) ) قرار داده است.
همانگونه که بیان شد پایگاه شهید دانشخواه در عرصه فرهنگی و نظامی فعال بوده و هست. اهم فعالیت های پایگاه به شرح زیر است:
  • تربیت سربازان جنگ نرم در عرصه فرهنگ انقلاب اسلامی و بر اساس توصیه رهبرمعظم انقلاب خطاب به جوانان در زمینه تحصیل، تهذیب و ورزش :
این فعالیت های در قالب حلقه های صالحین در چهار رده سنی (حلقه حضرت علی اصغر ع نونهالان، حلقه حضرت عبدالله بن الحسن ع و قاسم بن الحسن نوجوانان، حلقه حضرت علی اکبر ع جوانان، حلقه حضرت قمر بنی هاشم ع بزرگسالان) و همچنین حلقه حضرت سیدالشهدا ع نیز برای پیشکسوتان طراحی و در حال هماهنگی جهت شروع فعالیت می باشد.
همانطور که در صدر اشاره شد این حلقه ها؛ زمینه رشد و ارتقاء بسیجیان در زمینه های معرفتی، بصیرتی،مذهبی، سیاسی ، علمی و تربیت بدنی را افزایش می دهد و با تلاش مخلصانه و مجاهدانه مسؤل تربیت و آموزش و صالحین و جمعی از بسیجیان باتجربه و متعهد دنبال و پیگیری می شود .
  • پشتیبانی و اجرای طرحهای فرهنگی در سطح مسجد وپایگاه :
- همکاری و مساعدت در برپایی مراسم ها در جهت تعظیم شعائر اسلامی و انقلابی با تزئین مسجد در ایام الله ،
- برپایی نمایشگاه در ایام دفاع مقدس ، هفته بسیج و دهه فجر و دعوت از سخنرانان مذهبی و ولایی با نگرش -تخصصی به نوع مراسم .
- برپایی نمایشگاه کتاب به مناسب های مختلف
3 . برگزاری اردوهای متنوع فرهنگی زیارتی و تربیتی که از جمله آن راهیان نور در نوروز 94 – اردوی زیارتی قم ویژم خادمین مسجد در بهار 94 - مشهد مقدس تابستان 94 – اردوی زیارتی قم ویژه صالحین در پائیز 94 چندین اردوی یک روزه داخل تهران مانند زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و ... بوده است .
4 . برپایی سفره افطار در چهارشنبه هرهفته از ماه مبارک رمضان بود که حضور در کنار مزار شهدای گمنام بر معنویت آن در شب قدر افزوده بود .
5 . برگزاری مراسم شب های قدر و عهده دار شدن بسیج در بخش های اصلی مراسم با نظم هرچه تمام تر
6 . برگزاری دسته عزاداری محرم در مسجد و دسته سینه زنی که در پنج مرحله به دیدار خانواده معظم شهدا می رود که علاوه بر برنامه های فرهنگی و مذهبی در روند دسته عزاداری این برنامه با برگزاری نماز جماعت ظهر عاشورا و حضور جمع کثیری از امت حزب الله به پایان می رسد .
7 . تکریم و قدرشناسی از خانواده معظم شهدا و ایثارگران و جانبازان عزیز محله که در مناسبتهای مختلف انجام می شود . تهیه و تکثیر برچسب شهدا و توزیع در بین خانواده های ایشان و همچنین گرد آوری آثار خانواده شهدا از جمله این اقدامات به شمار می رود .
8 . برگزاری تورهای ایست و بازرسی و گشت اطلاعاتی و همنین حضور در فراخوان ها، رزمایش و مانورهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور افزایش توان و آمادگی دفاع از میهن اسلامی تحت زعامت ولی امر در چارچوب برنامه های ابلاغی به عنوان یکی از فعالیت های پایگاه شناخته می شود .  
و این پایگاه با جذب جوانان و نوجوانان عزیز در عرصه های مختلف فرهنگی و اجرایی با تلاش مخلصانه تمامی نیروهایش و راهنمایی های امام مسجد به عنوان یکی از پایگاه های شاخص در حوزه 195 شهید همت به کار خود ادامه می دهد .
و جـــهاد همـــــــچنان ادامـــــــه دارد ....